Domek Ogród Weigla położony jest dokładnie na styku Rudaw Janowickich i Gór Ołowianych.
Jest to świetne miejsce zarówno do kameralnego wypoczynku stacjonarnego, jak również wygodna baza wypadowa w pobliskie atrakcje turystyczne.
Tajemniczy Dolny Śląsk czeka na swych odkrywców.

Spacerkiem…

Niektóre z ciekawych obiektów znajdują się niemal na wyciągnięcie ręki. Z tarasu domku podziwiać można rzekę w Janowickim Przełomie Bobru oraz rozciągnięty nad nią most kolejowy o rzadko spotykanej odwróconej konstrukcji kratownicowej. Zaraz obok jest kolejny, tym razem kamienny most. W niedalekiej odległości znaleźć można też ruiny pieca wapiennika oraz dawno nieczynne sztolnie.
Polecamy również spacer przełomem Bobru, który można zakończyć zwiedzaniem Pałacu w Ciechanowicach wraz z założeniami ogrodowymi, albo na piwo do Browaru Miedzianka.

Rudawy Janowickie

Rudawy Janowickie to mniej znane góry charakteryzujące się granitowymi formacjami skalnym oraz pięknymi punktami widokowymi. To ciche miejsce zachwyca czarującym klimatem i słynie z cudownych szlaków wędrownych, niezależnie od kondycji i wieku można znaleźć ten odpowiedni dla siebie i swoich preferencji.

Góry Ołowiane

Niewielki grzbiet górski należący do Gór Kaczawskich. Tworzy zwarty masyw z niezbyt wysokimi wzniesieniami. Bardzo spokojne miejsce, rzadko odwiedzane przez turystów.
W południowej ich części widoczne są ślady dawnego górnictwa – ruiny wapiennika, zapadliska dawnych szybów i hałdy po górnictwie rud metali oraz sztolnie po poszukiwaniach uranu.
Z domku bezpośrednio udać się można na najwyższe szczyty Gór Ołowianych, m.in. Turzec i Ołowianą czy też odszukać ruiny dawnego schroniska w okolicach Różanki.

Karkonosze

Najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 40 km. Najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów jest Śnieżka, licząca 1603 m n.p.m. Prócz ciekawego i atrakcyjnego ukształtowania terenu, na rozwój turystyki w Karkonoszach wpłynęła bogata i cenna szata roślinna, malownicze strumienie, rzeczki, wodospady, a nawet jeziora polodowcowe.
Karkonosze nie są górami wysokimi, jednak mimo to mają wyraźnie ukształtowane i zróżnicowane piętra roślinne oraz ostry, odpowiadający górom europejskim klimat. Charakterystyczne są też dla nich silne wiatry i gwałtowne zmiany pogody.

Góry Sokole

Niewielkie pasmo kilku szczytów. Charakteryzują się pięknymi formacjami bloków skalnych oraz imponującym skalnym krajobrazem. Sokolik to najbardziej popularny punkt i drugi co do wielkości szczyt w Górach Sokolich. Najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest tam granitowy ostaniec, do którego dotrzeć można dzięki metalowej drabince. Na szczycie znajduje się platforma punktu widokowego, która zapewnia panoramę Karkonoszy, której nie sposób zapomnieć.
Jest to również jeden z częściej odwiedzanych rejonów wspinaczkowych. Często służy jako baza treningowa przed wspinaczką w Tatrach z racji podobieństwa budowy skał.

Kolorowe Jeziorka

Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym, w pobliżu Wieściszowic od lat przyciągają rzesze turystów. Cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne leżą na zboczu Wielkiej Kopy. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Na początku XVIII w. zaczęto wydobywać łupki pirytonośne, w które obfituje tutejsza gleba. Powstała tu kopalnia pirytu, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Gdy na początku XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

Zamki

Burzliwa historia Dolnego Śląska oraz przepiękne położenie regionu sprawiły, że prócz pałaców niemal co krok można tutaj napotkać dawne zamki i warownie. Region dolnośląski jest regionem najbardziej zasobnym w tego typu obiekty w Polsce. Część z nich to wyremontowane pałace, w których obecnie znajdują się hotele oraz restauracje, inne zniszczone, popadają w ruinę. Najbliższy taki obiekt, Zamek Bolczów, znajduje się już w samych Janowicach.

Dolina Pałaców i Ogrodów

Park kulturowy obejmujący założenia pałacowo-parkowe w południowej, środkowej, północnej i wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej oraz przyległych częściach Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy.
Na terenie parku znajduje się niemal 30 zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej, szlachty i arystokracji. Należą do nich między innymi: Pałac Paulinum w Jeleniej Górze, Pałac Schaffgotschów w Cieplicach, Pałac w Wojanowie, Zamek w Karpnikach, Wieża Książęca w Siedlęcinie oraz Park krajobrazowy i folwark w Bukowcu.

Jelenia Góra

Jelenia Góra to wiekowe miasto położone w Kotlinie Jeleniogórskiej, przez niektórych nazywane nieoficjalną stolicą polskich Karkonoszy. Na jego obszarze znajduje się kilkaset zabytków, niektóre pochodzące jeszcze ze średniowiecza np. pozostałości po XV-wiecznych obwarowaniach, czyli Brama Wojanowska z wieżą, resztki murów wplecione w inne budowle m.in. przy ul. Jeleniej oraz Baszty: Zamkowa i Grodzka. W samym sercu Jeleniej Góry umiejscowiony jest piękny Plac Ratuszowy z zabytkowym budynkiem ratusza i okalającymi rynek kolorowymi kamieniczkami z arkadami. W centrum znajdują się również dwa pokaźne i niezwykle interesujące kościoły – Bazylika Mniejsza Świętych Erazma i Pankracego.
Jelenia Góra bogata jest również w liczne i znane w całej Polsce wydarzenia kulturalne, tj. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Silesia Sonans”, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, czy Art&Glass Festiwal.

Miedzianka

Miedzianka to miasteczko, które zniknęło z powierzchni ziemi w latach 60. – dosłownie zapadło się pod ziemię poprzecinaną licznymi chodnikami górniczymi. Dziś z jednego z piękniejszych Śląskich miast o ponad 700-letniej historii górnictwa pozostało zaledwie kilka domów otoczonych licznymi hałdami i wyrobiskami.

Gdzie można coś zjeść

Browar Miedzianka, Miedzianka 57b
Karczma Podgórzanka, Kaczorów, ul. Kamiennogórska 3
Zajazd Gościniec, Radomierz 112
Restauracja Przycup w Dolinie, Radomierz 1b
Głodomorek Pizza i Kebab, Janowice Wielkie, ul. Wojska Polskiego

Ogród Weigla​

Zatrzymaj się w wyjątkowym miejscu

Obserwuj nas

Scroll to Top